President Muhammadu Buhari on Wednesday inaugurated his long-awaited cabinet in Abuja today.

The President also assigned portfolios to the ministers.

The list of ministers and their portfolios are listed below:

1 Uchechukwu Samson Ogah (Abia) – Minister of State Mines And Steel.

2. Muhammadu Bello (Adamawa) – Minister of FCT

3. God’swill Akpabio (Akwa Ibom) – Minister of Niger delta

4. Dr Chris Ngige (Anambra ) – Minister of Labour and Environment

5. Sharon Ikeazu (Anambra) – Minister of State Environment

6. Adamu Adamu – Bauchi, Education

7. Amb Maryam Katagum – Bauchi, Industry, Trade and Investment, State

8. Timipre Silva – Bayelsa, Petroleum, State

9. Sen. George Akume – Benue, Special Duties

10. Mustapha Baba Shehuri – Borno, Agriculture, State

11. Godwin Jedi-Agba – Cross River, Power, State

12. Festus Keyamo – Delta, Niger Delta, State

13. Ogbonnaya Onu – Ebonyi, Science and Technology

14. Dr. Osagie Ehanire – Edo, Health

15. Clement Ikanade Agba – Edo, Budget and National Planning, State

16) Otunba Adeniyi Adebayo – Ekiti, Industry, Trade and Investment
17) Geoffrey Onyeama – Enugu, Foreign Affairs
18)Dr. Ali Isa Pantami – Gombe, Communication
19) Emeka Nwajuba – Imo, Education, State
20) Suleiman Adamu – Jigawa, Water Resources

21 Zainab Shamsuna Ahmed – Kaduna, Finance, Budget and National Planning
22) Dr. Mohammad Mahmoud – Kaduna, Environment
23) Mohammed Sabo Nanono – Kano, Agriculture
24) Maj. Gen. Bashir Magashi (rtd) – Kano, Defence
25) Hadi Sirika – Katsina, Aviation

Abubakar Malami – Kebbi, HAGF and Minister of Justice
27) Ramatu Tijani Aliyu – Kogi, FCT, State
28) Lai Mohammed – Kwara, Information and Culture
29) Gbemisola Saraki – Kwara, Transportation, State
30) Babatunde Raji Fashola – Lagos, Works and Housing

Adeleke Mamora – Lagos, Health, State
32) Mohammed A. Abdullahi – Nasarawa, Science & Tech, State
33) Amb. Zubairu Dada – Niger, Foreign Affairs, State
34) Olamilekan Adegbite – Ogun, Mines & Steel Devpt
35) Sen. Omotayo Alasuadura – Ondo, Labour, State

Rauf Aregbesola – Osun, Interior
37) Sunday Dare – Oyo, Youth and Sports
38) Dame Pauline Tallen – Plateau, Women Affairs
39) Rotimi Amaechi – Rivers, Transportation
40) Mohammed Maigari Dangyadi – Sokoto, Police Affairs

41. Engr. Sale Mamman – Taraba, Power
42) Abubakar D. Aliyu – Yobe, Works and Housing, State
43) Sadiya Umar Faruk – Zamfara, Humanitarian Affairs, Disaster Management and Social Development

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.